CO JE SDÍLENÍ CHŮVY?

 

 

Sdílení chůvy je když chůva pracuje pro dvě rodiny současně a pečuje o děti z obou rodin. Rodiče sdílejí chůvy, aby poskytli svým dětem někoho, s kým si mohou hrát, aby chůvě poskytli vyšší plat a ušetřili na nákladech na péči o děti. I když chůva bude hlídat více dětí, děti ve sdílené péči chůvy budou mít stále více osobní pozornosti než v dětském centru a jsou doma.

 

KOLIK TO STOJÍ?

 

Sdílení chůvy stojí každou rodinu kolem 1500 Kč za celodenní péči (obvykle od 8 do 18 hodin). To je pořád o 40% méně než běžné náklady na chůvu. Jedná se o celkové náklady, které zahrnují veškeré daně a pojištění. Náklady se mohou lišit v závislosti na úrovni zkušeností vaší chůvy, zda si rodiče rozdělí náklady 50/50 a je zde několik dalších faktorů.

Náklady na sdílení chůvy závisí na čistém platu chůvy, daních a počtu hodin, které sdílíte. Za nastavení smlouvy a správu pak účtujeme jednorázový poplatek za vyřízení.

 

CHŮVA VERSUS ŠKOLKA

 

Obojí má svá pro a proti. Stručně řečeno, chůva má oproti školce výhodu v tom, že nejste vázáni na otevírací dny/hodiny školky, vaše dítě může i nadále dostávat péči, pokud je nemocné (školky návštěvu nemocného dítěte nedovolí, ale budou stále účtovat ), nemusíte spěchat, abyste dítě někam dovezli včas (vaše chůva může převzít napůl oblečené dítě, když vyběhnete ze dveří), a nemusíte být zpátky ve školce v konkrétní dobu vyzvednutí (chůvy jsou flexibilnější).

 

O KOLIK DĚTÍ NAJEDNOU SE CHŮVA MŮŽE STARAT?

 

Počet dětí není zákonně omezen, ale chůva se může starat pouze o děti dvou rodin najednou. V praxi je klíčovou otázkou, na kolik dětí se chůva cítí, že se o ně může postarat. To bude pravděpodobně záviset na věku dětí, jejich temperamentu nebo potřebách a zkušenostech chůvy. Nejčastější je sdílení se dvěma nebo třemi dětmi.

 

KDO JE HOSTITELEM SDÍLENÍ?

 

Ke sdílení se obvykle využívají domy obou rodin. Rodiny se však mohou dohodnout na něčem jiném. Pokud má například jedna rodina rodiče pracujícího z domova, může upřednostnit, aby probíhalo sdílení vždy v druhém domě.

 

KDO POSKYTUJE VYBAVENÍ JAKO DVOJITÉ KOČÁRKY?

 

Někdy si některá z rodin bude chtít koupit dvojitý kočárek (nebo pokud v určitém okamžiku očekávají druhé dítě). Alternativně lze náklady rozdělit. Očekává se, že rodiny poskytnou svým dětem plenky, ubrousky a umělou výživu, pokud to bude nutné, a mohou souhlasit s přispěním na potraviny.

 

JE MOŽNÉ ZÍSKAT POMOC SE SMLOUVAMI, DANĚMI, POJIŠTĚNÍM?

 

Ano – o všechny tyto věci se postaráme. Tento proces je pro vás jednoduchý, protože pracujeme na pozadí, abychom tyto detaily vyřešili.

 

CO SE STANE, KDYŽ JEDNO DÍTĚ ONEMOCNÍ?

 

V rámci sdílení doporučujeme, aby bylo o nemocné děti stále postaráno. To je hlavní výhoda chův oproti jiným formám péče o děti, jako jsou školky a opatrovníci, které budou posílat nemocné děti domů. Děti jsou obvykle nakažlivé ještě předtím, než se u nich projeví příznaky, takže je pravděpodobně již přenesly. Je to stejné jako nemocné dítě v rodině.

 

CO SE STANE, KDYŽ ONEMOCNÍ CHŮVA?

 

Onemocnění chůvy je velmi nepříjemné, ale je snazší se s tím vypořádat u sdílení chůvy spíše než v situaci jediné chůvy. Je to proto, že sdílení chůvy zahrnuje dvě rodiny jako zálohu, takže je pravděpodobnější, že jeden z dospělých si může vzít den volna a postarat se o děti, aniž by to byla úplná katastrofa. Z pohledu plateb má náš blog více informací o tom, co se stane, pokud je vaše chůva nemocná.